Remont kolei w Powiecie hajnowskim

Kategoria: Informacje prasowe

Od kilku tygodni krajobraz wokół hajnowskiego dworca  widziany z perspektywy wiaduktu przysłaniają bloki ułożone z podkładów kolejowych. PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują się do remontu nieczynnego od lat odcinka kolejowego nr 52 Hajnówka – Lewki, w stronę Bielska Podlaskiego. Tym samym mieszkańcy miasta oraz wsi Chytra, Stare Berezowo, Morze i Mikłasze uzyskają wygodne połączenie na trasie Hajnówka – Bielsk Podlaski.

Aktulanie prace przygotowawcze do remontu linii Hajnówka – Lewki obejmują gromadzenie przez wykonawców prac niezbędnych elementów infrastruktury kolejowej - podkładów i szyn, które zostaną wykorzystane do modernizacji linii kolejowej. Ponadto usuwane są krzaki i drzewa znajdujące się w pasie kolejowym. Prace modernizacyjne obejmą nie tylko wymianę torów i urządzeń sterujących ruchem kolejowym - przebudowane zostaną także stacje i przystanki przeznaczone dla pasażerów.  Kolej zamierza wyremontować również mosty i przepusty biegnące w okolicach torów. Prace ruszą w marcu.

Ale to nie koniec inwestycji kolejowych w Powiecie Hajnowskim. Prace remontowe obejmują także inne, nieczynne dotąd linie kolejowe: nr 31 na odcinku granica województwa – Czeremcha – Hajnówka oraz nr 32 na odcinku Białystok – Czeremcha.

Bardzo możliwie, że  wyremontowanymi liniami pociągi pojadą już za dwa lata – tyle bowiem wynosi przewidywany czas prac modernizacyjnych. Inwestycje pochłoną 350 mln zł, z uwzględnieniem wykorzystania funduszy unijnych (Program Operacyjny Polska Wschodnia, Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego).  Dzięki modernizacji linii kolejowych podróż trasami Białystok – Czeremcha oraz Siedlce – Czeremcha – Białystok znacząco się skróci. Natomiast połączenie Hajnówka -Lewki ma umożliwić pasażerom szybki dojazd do Bielska Podlaskiego w ciągu 24 minut.

Katarzyna Miszczuk

Źródło: http://bialystok.tvp.pl

Rynek Kolejowy